ROK AWANGARDY

Muzeum Sopotu zaprasza 

w dniach 23 kwietnia – 12 maja 2017 r. na wystawę 

Awangarda/sen paradoksalny

 

„Awangarda/ sen paradoksalny” będzie wystawą współczesnych artystek polskich związanych z Pomorzem i Trójmiastem, które w swojej twórczości inspirują się awangardą i modernizmem. Interesujący i znaczący jest zwłaszcza motyw modernistycznej utopii pojawiający się często w ich twórczości. Na wystawie zobaczymy obiekty przestrzenne, malarstwo, fotografię i wideo. Artystki biorące udział w wystawie: Anna Baumgart, Katarzyna Józefowicz, Alicja Karska i Aleksandra Went, Agnieszka Kurant, Paulina Ołowska, Anna Reinert, Katarzyna Swinarska, Ania Witkowska, Zorka Wollny, Julita Wójcik.  

 

23 kwietnia (godz. 16.00) / Wernisaż wystawy W muzealnym kinie (z fotelami dawnego Kina Polonia!) zaprezentujemy dwa filmy związane z dziejami polskiej awangardy: „Zdobywców słońca” film Anny Baumgart opowiadający mało znaną historię pociągu agitacyjnego, który na początku lat 20. XX wieku wyruszył z Moskwy do Berlina, by zakończyć swój bieg na jednej z bocznic w Koluszkach pod Łodzią oraz film Józefa Robakowskiego „Kompozycje przestrzenne Katarzyny Kobro” poświęcony twórczości najwybitniejszej polskiej artystki awangardowej Katarzyny Kobro.  

 

26, 27, 28 kwietnia 2017 (godz. 14:00) / Warsztaty dźwiękowe z Zorką Wollny Performerka i artystka wizualna Zorka Wollny poprowadzi warsztaty, podczas których uczestnicy będą współtworzyć utwór muzyczny wykorzystujący przestrzeń akustyczną miejsca, głosy ludzkie oraz obiekty znalezione w budynku galerii. Zakończeniem warsztatów będzie koncert uczestników otwarty dla publiczności.  

 

28 kwietnia 2017 (godz. 18:00) / Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki „Kobro. Skok w przestrzeń”.  

 

29 kwietnia 2017 (godz. 16:00) / Koncert „Głos w pustym mieszkaniu” Zorki Wollny z uczestnikami warsztatów.  

 

29 kwietnia 2017 (godz. 17:00) / Performance „Symfonia Syren” Anny Baumgart Anna Baumgart realizuje specjalnie na tę wystawę performance który jest rekonstrukcją cyklu akcji Arsienija Awraamowa z lat 1918, 1919, 1920. Przenosząc działania Awraamowa w jego wizualnej formie do Sopotu, zmieniając czas i miejsce, bohaterów a nade wszystko skalę tego performance, artystka mierzy się z koniecznością opowiedzenia na nowo mitu nowoczesności. Częścią performance będzie dyskusja poprowadzona przez grupę ekspertów (Huberta Bilewicza, Katarzynę Bojarską, Małgorzatę Jankowską, Antoniego Michnika i Krzysztofa Pijarskiego), których zadaniem będzie odnieść się do źródłowych akcji Awraamowa oraz do gestu Anny Baumgart.   

 

6 maja 2017 (godz. 12.00) / Wykład Izabeli Kowalczyk na temat aktu i cielesności w twórczości Katarzyny Kobro.   

 

12 maja 2017 (godz.18) / Finisaż wystawy „Awangarda/ sen paradoksalny” wraz z promocją katalogu.

 

Kuratorka: Katarzyna Swinarska

Godziny otwarcia

poniedziałek nieczynne 

wtorek – niedziela 10:00 - 18:00

niedziela  wstęp wolny

 

Newsletter