Historia

Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Na siedzibę nowo powstałej placówki wybrano zabytkową, położoną w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży eklektyczną willę. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853 – 1924). Wyobrażona przez pierwszego właściciela, a zaprojektowana według projektów sopockiego architekta Waltera Schulza, stanowi, genius loci Sopotu, miasta które prawa miejskie otrzymało w 1901 r., ale którego historia sięga wiele stuleci wstecz: od średniowiecznego grodziska i wsi rybackiej położonych na mokradłach, przez tereny rezydencji zamożnego patrycjatu i arystokracji, do kurortu o europejskiej renomie. Zbudowana na początku XX wieku willa oferuje wgląd w kulturę i historię czasów minionych, jak i stanowi przestrzeń do refleksji nad współczesnym charakterem Miasta. Muzeum Sopotu organizuje wystawy, projekty społeczne i edukacyjne oraz kolekcję poświęcone kulturze i historii Miasta. Misją Muzeum jest gromadzenie i popularyzacja wiedzy na temat Sopotu poprzez budowanie żywej relacji z mieszkańcami oraz działalność naukowo-badawczą.

poniedziałek nieczynne

wtorek – niedziela 10:00 - 18:00