Stanisław Teisseyre (1905 -1988) Twórcy i założyciele Szkoły Sopockiej

STANISŁAW TEISSEYRE (1905-1988)

TWORCY I ZAŁOŻYCIELE

SZKOŁY SOPOCKIEJ

Monograficzną wystawą dzieł Stanisława Teisseyre’a (1905-1988) jednego z ważniejszych malarzy polskich drugiej połowy XX wieku Muzeum Sopotu kontynuuje cykl prezentacji twórczości artystów związanych ze środowiskiem sopockim. Wcześniej eksponowano prace: Józefy Wnukowej, Artura Nachta-Samborskiego, Juliusza Studnickiego oraz Hanny Żuławskiej.

Stanisław Teisseyre związany był z Sopotem od 1950 r., wówczas rozpoczął zajęcia na tutejszej PWSSP. Objął on wówczas na uczelni pracownię malarstwa, prowadzoną wcześniej przez Artura Nachta-Samborskiego, który z kolei, po przyjęciu propozycji pracy z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wyjechał do stolicy. Równocześnie Teisseyre, mający olbrzymie zdolności organizacyjne, mianowany został w 1950 r. prorektorem PWSSP, a już rok później otrzymał funkcję rektora uczelni. Posadę tę sprawował do 1962 r.

Na ekspozycji prezentowana będzie bogata i różnorodna spuścizna Stanisława Teisseyre’a (akwarele, gwasze, rysunki, malarstwo olejne sztalugowe oraz malarstwo monumentalne) z niemal każdego okresu twórczości. Większość prac pochodzi ze zbiorów muzealnych: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Zamoyskich w Kozłowce, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie, pozostałe dzieła wypożyczono ze zbiorów instytucji artystycznych: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytetu Artystycznego Poznaniu. Cześć obrazów wypożyczonych zostanie ze zbiorów prywatnych, podobnie jak fotografie i dokumenty związane z działalnością artysty

Kurator: Andrzej Zagrobelny

Wystawa czynna w dniach 4 marca - 14 kwietnia 2017 roku od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 16.00

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

10.03.2017, godz. 11.00 Warsztaty plastyczne Widok z okna. Namaluj swój wymarzony pejzaż.

24.03.2017, godz. 11.00 Warsztaty plastyczne Kolaż. Surrealistyczny świat.

19.03.2017, godz. 14.00- Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Stanisław Teisseyre (1905-1988). Twórcy i założyciele szkoły sopockiej.

09.04.2017, godz. 14.00- Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Stanisław Teisseyre (1905-1988). Twórcy i założyciele szkoły sopockiej.

02.04.2017, godz. 11.00 Warsztaty plastyczne Odbicia w lustrze. Autoportret.

PATRONAT MEDIALNY                                             PATRONAT HONOROWY

Pomorska.eu                                                             PREZYDENT MIASTA SOPOTU

TVP 3 Gdańsk                                                             REKTOR UAP W  POZNANIU

Trójmiasto.pl                                                              MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO