Rok Awangardy w Sopocie

29.03.2017

Rok Awangardy w Sopocie

Wydarzenia związane z setną rocznica polskiej Awangardy zostały w Sopocie zaplanowane tak, aby przybliżyć tematykę Awangardy zarówno najmłodszym uczestnikom kultury jak i dorosłej publiczności. Koncerty, wykłady, performance i wystawy to tylko część działań  pokazujących odbiorcom historię i współczesność tego ważnego zjawiska. Przez cały rok do swojej siedziby zapraszają Muzeum Sopotu, Państwowa Galeria Sztuki, Dworek Sierakowskich, Sopoteka / Galeria Kultury Multimedialnej, Teatr na Plaży .

Sopocki Rok Awangardy inauguruje,  wernisaż 24 marca o 19. 30 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, pokaz dzieł światowej klasy twórców XX i XXI wieku, pochodzących z kolekcji Svetlik Art Foundation. Zaprezentowane zostaną prace takich artystów jak Frantisek Kupka,Max Pechstein, Alfons Mucha, instalacje przestrzenne Milana Dobesa, Milana Grygara,  oraz  kubistyczne meble Novotny’ego. Wystawa stanowi przekrój czeskiej i światowej sztuki awangardowej.

Sopot gościł w przeszłości artystów, którzy nawiązywali do tradycji awangardy. Współcześnie jest miejscem wielu działań muzycznych, teatralnych , związanych ze sztukami wizualnymi, których Twórcy są  mocno osadzeni w tradycji poszukiwań i eksperymentów stanowiących o ich awangardowości.

Joanna Cichocka Gula, Wiceprezydent Miasta Sopotu

Rok Awangardy w Sopocie zakończy cykl wykładów przygotowanych, w porozumieniu z Państwową Galerią Sztuki, przez dział edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi.

Informacje: www.sopot.pl

 

Muzeum Sopotu zaprasza 

w dniach 23 kwietnia – 12 maja 2017 r. na wystawę 

Awangarda/sen paradoksalny

„Awangarda/ sen paradoksalny” będzie wystawą współczesnych artystek polskich związanych z Pomorzem i Trójmiastem, które w swojej twórczości inspirują się awangardą i modernizmem. Interesujący i znaczący jest zwłaszcza motyw modernistycznej utopii pojawiający się często w ich twórczości. Na wystawie zobaczymy obiekty przestrzenne, malarstwo, fotografię i wideo. Artystki biorące udział w wystawie: Anna Baumgart, Katarzyna Józefowicz, Alicja Karska i Aleksandra Went, Agnieszka Kurant, Paulina Ołowska, Anna Reinert, Katarzyna Swinarska, Ania Witkowska, Zorka Wollny, Julita Wójcik.  

23 kwietnia (godz. 16.00) / Wernisaż wystawy W muzealnym kinie (z fotelami dawnego Kina Polonia!) zaprezentujemy dwa filmy związane z dziejami polskiej awangardy: „Zdobywców słońca” film Anny Baumgart opowiadający mało znaną historię pociągu agitacyjnego, który na początku lat 20. XX wieku wyruszył z Moskwy do Berlina, by zakończyć swój bieg na jednej z bocznic w Koluszkach pod Łodzią oraz film Józefa Robakowskiego „Kompozycje przestrzenne Katarzyny Kobro” poświęcony twórczości najwybitniejszej polskiej artystki awangardowej Katarzyny Kobro.  

26, 27, 28 kwietnia 2017 (godz. 14:00) / Warsztaty dźwiękowe z Zorką Wollny Performerka i artystka wizualna Zorka Wollny poprowadzi warsztaty, podczas których uczestnicy będą współtworzyć utwór muzyczny wykorzystujący przestrzeń akustyczną miejsca, głosy ludzkie oraz obiekty znalezione w budynku galerii. Zakończeniem warsztatów będzie koncert uczestników otwarty dla publiczności.  

28 kwietnia 2017 (godz. 18:00) / Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki „Kobro. Skok w przestrzeń”.  

29 kwietnia 2017 (godz. 16:00) / Koncert „Głos w pustym mieszkaniu” Zorki Wollny z uczestnikami warsztatów.  

29 kwietnia 2017 (godz. 17:00) / Performance „Symfonia Syren” Anny Baumgart Anna Baumgart realizuje specjalnie na tę wystawę performance który jest rekonstrukcją cyklu akcji Arsienija Awraamowa z lat 1918, 1919, 1920. Przenosząc działania Awraamowa w jego wizualnej formie do Sopotu, zmieniając czas i miejsce, bohaterów a nade wszystko skalę tego performance, artystka mierzy się z koniecznością opowiedzenia na nowo mitu nowoczesności. Częścią performance będzie dyskusja poprowadzona przez grupę ekspertów (Huberta Bilewicza, Katarzynę Bojarską, Małgorzatę Jankowską, Antoniego Michnika i Krzysztofa Pijarskiego), których zadaniem będzie odnieść się do źródłowych akcji Awraamowa oraz do gestu Anny Baumgart.   

6 maja 2017 (godz. 12.00) / Wykład Izabeli Kowalczyk na temat aktu i cielesności w twórczości Katarzyny Kobro.   

12 maja 2017 (godz.18) / Finisaż wystawy „Awangarda/ sen paradoksalny” wraz z promocją katalogu.

Kuratorka: Katarzyna Swinarska